Czym jest idea Biophilic Design?

Od kilku lat można zauważyć stopniowy, ale i dynamiczny rozwój designu przestrzeni użytkowych, w których głównym elementem jest roślinność oraz w miarę możliwości, naturalne oświetlenie. To nie tyle „moda”, co dokładne badania przeprowadzone przez naukowców, potwierdzające pozytywny wpływa na dobre samopoczucie osób przebywających w przestrzeni stworzonej na bazie idei Biophilic.
Głównym prekursorem był biolog z Harwardzkiego Uniwersytetu – Edward O. Wilson. Postawił on hipotezę, w której mówił o biofilii – silnej więzi, jaka łączy człowieka z naturą. Ponieważ istota ludzka wywodzi się z natury, a człowiek podświadomie szuka stabilizacji we wszelkich aspektach życiowych (aspekt emocjonalny, psychiczny, czy zdrowotny) poprzez bliski i stały kontakt z przyrodą.

szklane meble z roślinami

C+P Producent mebli metalowych i Biophilic Design

Czy zamknięta przestrzeń ma wpływ na stan zdrowia człowieka?

Dalsze badania dotyczące biofilii udowodniły, że człowiek mieszkający w wysoko rozwiniętych miastach traci na zdrowiu psychicznym i fizycznym, dlatego coraz częstszym zjawiskiem są przeprowadzki na obrzeża miast lub wsie.
Czasem jednak wiele osób nie jest w stanie zmienić swojego otoczenia ze względu na karierę, firmę lub narzucone obowiązki i obrane cele. Wtedy do przestrzeni wprowadza się „Biophilic Design”, a jej ekspertem jest Olivier Heath, który stworzył i dopracował projekt naturalnego designu i pokazał go w światu. W „Biophilic Design”, wbrew pozorom, główna uwaga skupiona jest na człowieku – nie na roślinności. Na jego naturalnych potrzebach oraz relacji z naturą.
W biurach pracujemy przy biurku, w nienaturalnej dla nas pozycji, przy sztucznym oświetleniu, z ograniczonym dostępem do naturalnego światła, otoczeni komputerami i hałasem urządzeń elektrycznych. Jest to wyzwanie dla każdego, kto funkcjonuje w takim pomieszczeniu przez osiem czy dwanaście godzin.
Wtedy pojawia się poczucie przytłoczenia, ciężko jest się skupić na wykonywanej pracy, a czas powrotu do czynności, od której się na chwilę oderwaliśmy jest znacznie dłuższy.

biuro skanska pełne roślin

Skanska – green space

Natura, a design w biurze.

Kontakt człowieka z naturą zapobiega depresji oraz złemu samopoczuciu. 5 minut spaceru w lesie, czy w parku dotlenia nasz mózg wystarczająco dobrze, abyśmy mogli wrócić do pracy przy biurku. Dostęp do naturalnego światła także wpływa pozytywnie na nasze zdrowie – poprawia jakość naszego snu, a oczy nie są przemęczone od pracy w sztucznym świetle.
Aby urządzić biuro czy inne miejsce pracy, które będzie komfortowe dla pracowników, jest to nie lada wyzwanie. Trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów przestrzeni, jednak dzięki „Biophilic Design” można stworzyć przyjazną dla człowieka przestrzeń, w której jest mu o wiele łatwiej funkcjonować. Jest na pewno w miejscu pracy wiele elementów, które można zagospodarować, tworząc piękne i estetyczne kompozycje:
Ściany – Zielone ściany – tzw. Ogrody wertykalne. Można je zainstalować tak naprawdę w każdym miejscu w biurze. Aby zaprojektować taką ścianę, najlepiej skontaktować się z firmą, która się w tym temacie specjalizuje lub zlecić to firmie, które zajmuje się kompleksowym remontem wraz z wyposażeniem meblowym. Na takiej ścianie można zainstalować mech, trawę czy kwiaty. Jeżeli przestrzeń nie pozwala na zainstalowanie prawdziwej zieleni – ostatecznością jest posiłkowanie się sztuczną zielenią, która mimo wszystko, nie odda piękna prawdziwej natury.

rośliny na ściankach odgradzających pomieszczenia

C+P producent mebli metalowych

Strefy relaksu – Miejsca te najlepiej sprawdzają się, gdy wydzielona przestrzeń relaksu otoczona będzie roślinnością w dużych donicach. Dzięki wkomponowaniu zieleni w aranżację wnętrza, pracownicy są w stanie odpocząć i zrelaksować się. W efekcie tego pracować będą wydajniej niż w zamkniętych pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem.

Jadalnie i kantyny pracownicze – tutaj też można puścić wodzę fantazji. W takich przestrzeniach dobrze sprawdzą się zielone ściany, jak i wiszące kwiaty. Bardzo ważne jest jednak, aby nie zaburzać aranżacją i jej elementami ciągów komunikacyjnych.

Open Space – moda na otwarte przestrzenie z przeszklonymi ścianami coraz bardziej rośnie. Warto wykorzystać fakt, że umożliwia to dostęp do naturalnego światła i zaaranżowania zielonej przestrzeni w Open Space. Jest także wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. zielone budki akustyczne z możliwością aranżacji ich pod kątem biophilic design

Serdecznie zapraszamy.

Carriere Design

Carriere Design Design

ul. Inżynierska 25a

53-228 Wrocław

Godziny otwarcia: Pn-Pt 8:30-16:30

Biuro obsługi Klienta

tel. 71 337 37 49

m:. 535 688 888

e-mail: biuro@carrieredesign.pl

 

Zostaw nam wiadomość

10 + 8 =

Call Now Button