Biuro 2022 – trendy w przestrzeni biurowej

W ciągu dwóch ostatnich lat byliśmy świadkami rewolucji w środowisku pracy, spowodowanej przez pandemię Covid-19. Pojawiła się konieczność dostosowania biur do nowych standardów związanych z bezpieczeństwem i komfortem pracowników. Wiele osób zatrudnionych w małych i dużych przedsiębiorstwach przeszło na tryb pracy zdalnej, dlatego zastanawialiśmy się, jak będą wyglądały biura w przyszłości.

Po kilku miesiącach odosobnienia okazało się, że praca zdalna ma swoje minusy – trudniej się skupić i utrzymywać kontakty towarzyskie ze współpracownikami. Dlatego coraz chętniej wracamy do biur. Ale jak będą one wyglądać w postcovidowej rzeczywistości? Oto kilka trendów na rok 2022:

Hybrydowy model pracy

Projekty biur ewoluowały od lat, a pandemia zmiany te przyśpieszyła. Modelowe współczesne biuro  to nie tylko miejsce pracy, ale też miejsce spotkań i edukacji. Po prawie 2 latach pracy zdalnej część pracowników chce utrzymać pracę z domu, inni natomiast z ulgą przyjmują fakt, że  mogą powrócić do biur. Chcą być częścią grupy i czerpać energię z interakcji z innymi – czego nie da się osiągnąć w domu. Szczególnie dotyczy do Millenialsów – ludzi urodzonych w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Zauważają oni, że pracując z domu, są mniej wydajni i kreatywni. Zaciera im się również granica między domem, kojarzonym z odpoczynkiem a pracą. Pracodawcy natomiast zyskują świadomość, że zapewnienie dobrych, godnych i trafiających w potrzeby pracownika warunków to INWESTYCJA, a nie KOSZT. Jak starają się je zapewnić?
Ważna jest odpowiednio zaplanowana przestrzeń, z wydzielonymi strefami o różnych funkcjach, umożliwiająca pracę w skupieniu, pracę kreatywną, miejsce do spotkań w zespole czy przestrzeń relaksu. Tutaj każdy znajdzie miejsce dla siebie, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb i zadań, które aktualnie wykonuje.

Mobilność

Przestrzeń biurowa musi się dostosowywać do oczekiwań najemców i ich pracowników a te ewoluują szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Funkcjonujemy w świecie nieustannych przemian.

Rezygnujemy więc z typowych szeregów biurek i klasycznych sal konferencyjnych. Zamiast tego są hot-deski wykorzystywane przez pracowników, którzy aktualnie pracują w biurze lub mobilne domki akustyczne pozwalające na organizację małego spotkania. Dzięki temu wnętrze zyskuje dodatkową przestrzeń, którą można dowolnie aranżować wykorzystując mobilne meble. Fotele na kółkach, sztaplowane krzesła, sofy modułowe, lekkie ścianki działowe możemy w razie konieczności schować lub przestawić, szybko zmienić konfigurację biura.

Indywidualna przestrzeń pracy

Żeby zachęcić pracowników do powrotu do biur, a tym samym większej efektywności, pracodawcy potrzebują zapewnić im zdrowe i bezpieczne środowisko pracy.
Przyzwyczajeni do pracy w samotności, możemy mieć trudności ze skupieniem uwagi w hałasie, przy większej liczbie osób wokół. Dlatego w open space coraz częściej pojawiać się będą doskonale wyciszone budki i domki oraz inne wydzielone miejsca odosobnienia, które umożliwią pracę w skupieniu. Zaaranżowane zostaną również przytulne strefy ciszy, przypominające bardziej dom niż biuro, w których można będzie się zrelaksować i naładować akumulator

Biophilic design

Po miesiącach izolacji, jeszcze bardziej niż przed pandemią tęsknimy do otwartych przestrzeni i świata przyrody. Dlatego biuro 2022 pełne będzie zieleni i elementów nawiązujących do natury. We wnętrzach dominować będą naturalne materiały. Zastosowanie zasad biophilic designu będzie kolejnym elementem, który zachęci pracowników do wybrania biura jako miejsca pracy.

Technologia w biurze

Zmiana stylu pracy spowodowała wzrost zapotrzebowania na dostęp do nowoczesnych technologii. Codziennością dla wielu stały się wideokonferencje.. W 2022 roku będziemy oczekiwać, że biura i meble będą wspierać i ułatwiać organizację spotkań online.
Jako dobrze skomunikowane pokoje szybkich narad doskonale sprawdza się kabiny akustyczne z monitorami, systemem audio i wszelkimi potrzebnymi łączami. Zapewnią one zespołowi łączność podczas pracy zdalnej i komfort prezentacji na odległość z klientem.
Tradycyjne sale konferencyjne mogą zostać przekształcone w „pokoje audio” wyciszone panelami akustycznymi i wyposażone w sprzęt do nagrywania. Meble takie jak stoły, sofy, pufy wyposażone będą w elementy wspierające technologię, takie jak wbudowane ładowarki do telefonów, gniazda USB i HDMI.

Zrównoważone projektowanie, dbałość o środowisko

Jest to trend, który obowiązuje od jakiegoś czasu i zostanie z nami na dłużej. Zrównoważone projekty biurowe poszukują materiałów, które są przyjazne dla środowiska, nietoksyczne, pochodzące z recyklingu i nadające się do recyklingu. Przykładem takiego podejścia jest rezygnacja wielu producentów z chromowania części metalowych, użycie tkanin z naturalnych włókien lub z odzysku.

Podsumowanie

W aranżacji biura 2022 najważniejszy będzie człowiek, jego potrzeby i samopoczucie. W zależności od zadań jakie wykonuje powinien mieć możliwość wybrania dla siebie miejsca w pracy, które zapewni mu optymalny komfort. Wybierajmy rozwiązania, które pozwalają na podział otwartej przestrzeni na funkcjonalne strefy, w których można wykonywać obowiązki w skupieniu, kreatywnie pracować z zespołem lub zorganizować spotkanie z klientem, a co najważniejsze – wśród ludzi. Takie biuro stanie się jeszcze ważniejszym wyróżnikiem, jeśli chodzi o zatrzymywanie pracowników.

Carriere Design Design

ul. Inżynierska 25a

53-228 Wrocław

Godziny otwarcia: Pn-Pt 8:30-16:30

Biuro obsługi Klienta

tel. 71 337 37 49

m:. 535 688 888

e-mail: biuro@carrieredesign.pl

 

Zostaw nam wiadomość

5 + 4 =

Call Now Button